25. 6. 2020

Včerejší jednání zase jednou potvrdilo už letitou zkušenost, že důležité věci se odmávnou během chvilky, aby si to pak „zástupci lidu“ vynahradili nekonečnými debatami o záležitostech, které by se naopak daly vyřídit bez dlouhého řečňování.

Příkladem těch důležitých, které ale nikoho moc nezajímaly, bylo „Vydání Změny č.7“ a „Pořízení Změny č.10“ územního plánu České Lípy. Odhlasovány byly během minuty, dvou, zcela bez diskuse, nejvíc času zabralo čtení návrhu usnesení. Já se v obou případech hlasování zdržel (tzv. měkké NE), oznámil jsem to na koaliční schůzce v pondělí před zastupitelstvem a odůvodnil to především tím, že převažují změny z určení „krajinná zeleň“, či „pozemek určený k plnění funkce lesa“ a podobně na individuální bydlení, vůbec na zastavitelné pozemky a na hospodářskou činnost. Většinou v okrajových částech města, jako je Dolní Libchava, Dubice, Stará Lípa.

Argumentoval jsem tím, že „Změny“ vůbec neberou v úvahu klimatickou změnu a vlastně ani nový koncept státní politiky v oblasti životního prostředí, která mimo jiné zdůrazňuje důležitost zeleně pro přežití ve městech, Že v návrhu se nedbá na obecné varování před zakládáním na takzvanou sídelní kaši (urban sprawl), na něco, co není ani město, ani venkov, co způsobuje jen problémy, dopravní, se zainvestováním pozemků, s infrastrukturou, co škrtí město jako kdysi hradby.

Pan místostarosta Brož oponoval, že jde vlastně jen o formalitu, že na dotčených pozemcích už prý stejně zeleň není, jsou tam stavby a technická zařízení. Nepřesvědčil mě. Kdyby šlo o pouhou formalitu, tak by se majitelé dotčených pozemků (je jich 15 v prvním případě, 13 v druhém případě, z nichž zastupitelstvo doporučilo pořídit změnu u 10 pozemků a nepořizovat ve 3 případech) asi nenamáhali žádosti o změnu podávat. Je spíše pravděpodobné, že dosavadním určením pozemků se cítí omezeni, že je chtějí využívat podle svých představ a jistě ne ve prospěch zeleně. Přinejmenším ale změnou územního plánu legalizují to, co bylo postaveno v rozporu s ním! Tak se to holt v Čechách dělá.

Dost se naopak diskutovalo o úpravách budovy bývalé pojišťovny v ulici U Synagogy. Kupovala se za 18 milionů, úpravy by měly stát odhadem 100 milionů, přičemž na 20% částky by se dala získat státní dotace. Pan magistr Raninec starostce ironicky gratuloval k „hračce za sto milionů“ a mínil, že by novou úřední budovu bylo lépe postavit „na zelené louce“. Starostka odpověděla, že ta částka se může zdát vysoká, ale že třeba současné zateplování a částečná rekonstrukce ZŠ Lada má rozpočet na 80 milionů korun. A uvedla i další podobné příklady. Já jsem se ozval proti tomu stavění na zelené louce. To je bohužel rozšířený zlozvyk (viz výše územní plán), který vede jen k zabírání dalších a dalších volných ploch a současně způsobuje chátrání opuštěných staveb v centrech měst. Měl jsem ale spolu s Ing. Máškou připomínku k vytápění budovy. Úspornější a ekologičtější než vlastní kotelna by bylo připojení na městskou teplárnu. Úpravu budovy nakonec podpořilo 16 zastupitelů z 22 přítomných.

Skoro hodinová hádanice se strhla v dodatečném bodě jednání, jehož obsahem bylo poskytnutí 30% slevy z nájemného a pachtovného v městských prostorách obchodníkům a poskytovatelům služeb, a to na období od 1.4. do 30. 6.2020. Tedy po dobu platnosti karanténních opatření v souvislosti s pandemií COVID-19, které znemožnily nebo výrazně omezily živnostenskou činnost.

Zbrojmo opět vyrazil především pan Raninec, neohroženě mávaje (obrazně řečeno) praporcem pána z Frýdlantu, tamního starosty a stranického kolegy z ODS. Ten prý dvakrát dával, protože rychle dával, a navíc celých 50 procent. Půtka se vedla o to, jestli je to tak, že živnostník z toho nájemného zaplatí 20%, obec 30% a stát 50%, nebo jinak. Raninec tvrdil, že když dá obec 50% a stát taky, tak živnostník nezaplatí nic. A navrhuje tudíž, ať dáme taky 50 procent. Lidi z koalice si tím výkladem nebyli jisti, ale oponovali, že když část peněz zaplatí stát, proč dávat z městské pokladny více, než kolik určilo vládní nařízení. Navíc je platba nájemného (i

těch 20%) odložena do září. Ta hádanice byla trochu legrační, protože sleva poskytnutá městem bude v souhrnu činit pár set tisíc korun, jestli jsem se nepřeslechl, tak asi pět set. Ranincův protinávrh podpořilo 5 zastupitelů, původní návrh 21, tedy všichni v tu dobu přítomní.

Na závěr už jen drobnosti, na podnět obyvatel Starých Lad město zvolilo pětičlenný osadní výbor v čele s inženýrem Hejlem. Ten se vyjádřil, že osadní výbor zakládají hlavně proto, aby si prosadili vybudování kanalizace v této příměstské čtvrti, a taky k jejímu kulturnímu a obecnému povznesení a k řešení problému nadměrného automobilového provozu.

Ze závěru skokem na samý začátek jednání. 😀 Na vlastní žádost vystoupila paní Anna Machová, předsedkyně českolipského odboru Klubu českých turistů. Klub letos slaví 125. výročí založení, KČT v České lípě pětaosmdesáté. Součástí oslavy bude výstava o významném členu Bohumilu Kinském, fotografu a sběrateli. Vernisáž je plánována na 18. září ve vile Adéla.

Přeji pěkné léto, zastupitelstvo teď bude mít prázdninovou pauzu, další řádné zasedání je až 9. září. Pokud se tedy neschruje něco mimořádného. Abych pravdu řekl, po lehce infarktových událostech letošního jara bych se tomu už ani nedivil. 😀

25.6.2020 PhDr. Miroslav Hudec