15. 2. 2017

Dámy a pánové,

dnes budete diskutovat o majetkovém vstupu města do místní nemocnice.

Českolipská nemocnice je majetkem kraje. Již několik let probíhá její revitalizace, která ještě není dokončena. V současné době je kraj v dobré finanční kondici, takže na další opravy peníze má. Odkoupením jakéhokoli procenta majetkového podílu se nezlepší kvalita péče o pacienty ani se nezvýší počet lékařů a zdravotních sester.

Pokud se město chce podílet na zlepšení zdravotní péče, může stejně jako v minulosti dát nemocnici dar na zakoupení jakéhokoliv přístroje, který péči o pacienty zlepší.

Jen pro informaci – město Liberec má majetkový podíl v Liberecké nemocnici patnáctiprocentní.

Město při krajských volbách vyhlásilo anketu, kde se občanů dotazovalo na jejich priority. Přestože odkup majetkového podílu v nemocnici ani stavba bazénu se v anketě neumístily na předních místech, tyto akce dostaly přednost, takže anketa byla jen zástěrka.

Město ročně splácí 25 mil. za úvěry a bude je splácet ještě osm let. Připočteme-li další finanční prostředky, které bude muset ročně vydávat v případě majetkového vstupu do nemocnice, nabízí se otázka, kolik financí městu zbude na revitalizaci historické části města? Kolik peněz na rozvoj města?

Architekt Pavljuk ve svém článku v Českolipském deníku napsal fundovaný názor na výstavbu bazénu v navrhované lokalitě. Předložil několik projektů, jejichž realizací by město rozkvetlo. Bohužel vedení města nenaslouchá ani odborníkům, kteří v České Lípě léta žijí a možnosti města dobře znají.

Sdružení Českolipsko si od města vypůjčilo téměř dva milióny. Část svého dluhu splatilo v minulém volebním období. Zbývající dluh asi 900 tis. mu současné vedení prominulo. O činnosti sdružení nemáme žádné informace. Proč vydáváme nemalé finanční prostředky na propagaci města, když turistům nedokážeme nabídnout kvalitní služby?

Město by mohlo těžit z turistického ruchu. Bohužel ani za dvacet let nemáme propojené cyklostezky. Vjezd na cyklostezku Varhany připomíná tankodrom. Přednost před již shora citovanými investicemi nedostalo ani propojení cyklostezky Varhany se sídlištěm Střelnice.

Koupaliště v Dubici by mohlo nabízet mnohem víc služeb pro turisty. Například půjčovnu kol. Chybí zde bazén pro děti. Veřejné tábořiště by též přilákalo nemalé množství turistů.  Nezávadná voda do bazénu pro děti se může brát z vrtu, který zde byl před několika lety za nemalé peníze pořízen.

Cyklostezka ke koupališti, která by vedla kolem Ploučnice, by nemusela být finančně náročná. Prošlapaná cesta by se mohla revitalizovat stejným způsobem jako cesta u kostela Svaté Máří Magdalény v parku Milady Horákové. Není nutné hned vše asfaltovat. Cestu nevyužívají jen cyklisté, ale i chodci.

Bohužel, opakují se léta minulá. Není vůle naslouchat voličům. Vedení města je jiného názoru, a protože v anketě údajně všechny body získaly víc než padesát procent, pořadí realizovaných akci si upravilo podle svých představ. Vlastně priority vedení města jsou stejné jako před anketou.

Jsou města, která žijí z turistického ruchu cíleně. Vytváří co nejlepší podmínky pro turisty, staví cyklostezky, opravují historická centra, staví divadla, jako například v Plzni za peníze z Evropské unie. Turistický ruch městům přináší nemalé finanční prostředky, a tak mají další na zlepšování života ve svých městech.

Proč v ostatních městech je a bylo čerpání dotací z Evropské unie snadné a v České Lípě to nejde? Například havarijní stav divadla a knihovny, revitalizace Škroupova náměstí mohla být řešena těmito penězi. Město by na tom jen vydělalo.

Česká Lípa vybuduje bazén v místech, kde je největší frekvence aut. Polétavý prach a hluk je podle vedení města to nejlepší, co můžeme turistům nabídnout.

Paní starostka říká, že ti, kteří kritizují, nenabízejí žádné řešení. Zřejmě nečte dopisy, které jí občané zasílají, nesleduje denní tisk.

Chci na Vás apelovat, abyste zodpovědně zvážili, jak a za co se budou nemalé finanční prostředky utrácet a co to městu přinese. Nemáme na rozhazování ani na rozdávání.

Vladimíra Šumová, Česká Lípa, 15. 2. 2017