25. 2. 2021
Raport z lednového zastupitelstva jsem zakončil větou, že jak to bude s tím únorovým, je zatím ve hvězdách. Ale netušil jsem, jak nedobré hvězdy to budou. Stalo se, co mě vůbec nepadlo, že by se stát mohlo – dohnaly mě ty breberky kovidové, od 12.února jsem v pracovní neschopnosti a samozřejmě v karanténě. Když 16.února přišla pozvánka na jednání zastupitelstva „v sále Základní umělecké školy Česká Lípa, Arbesova 2077“ (ZUŠ), pochopil jsem to tak (i když jsem se tomu podivil), že se jedná o zasedání prezenční. A obratem jsem se z něj omluvil.
Následně se ale ukázalo, že to byla jen neobratná formulace, že zastupitelstvo bude stejně jako v lednu jednat distančně (online) a že do ZUŠ mohou přijít jen občané – kolik jich opravdu přišlo, nevím, protože zvukový přenos jednání zároveň běžel na Youtube. Odpoledne před zasedáním mi volal kolega Málek ze Živé Lípy, jestli se přece jen jednání nezúčastním, protože se dost zastupitelů omluvilo, a abychom byli vůbec usnášeníschopní. Slíbil jsem, ale nastala zrada techniky – nebyl jsem schopen se připojit. V nouzi nejvyšší jsem telefonoval ajťákům z ČLIS, kteří online jednání technicky zajišťovali, ti se marně pokoušeli připojení nastavit, ale nakonec rezignovali, prý problém je nejspíš v tom, že se jsem se z jednání oficiálně omluvil, a tak mě snad odpojili, či co.
No, nevím, ale faktický důsledek je ten, že nemohu jako obvykle komentovat jednání samé, a musím se tedy omezit jen na pár řádků komentáře programu.
Nesporně hlavním bodem bylo oficiální vyhlášení letošních dotací z dotačního programu města. Zmínil jsem ho například ve zprávě z prosincového zasedání včetně toho, že se nám podařilo vrátit celkovou částku v dotačním programu pro oblast životního prostředí na původních 240 tisíc. Návrhy usnesení ukládají příslušným odborům zveřejnit podmínky dotačních programů na úřední desce města nejpozději do 4. března, a hned na to mohou pak žadatelé podávat žádosti. Odbory města je zpracují a následně je projednají příslušné výbory, které se k jednotlivým žádostem vyjádří a doporučí nebo nedoporučí zastupitelstvu ke schválení.
Z dalších bodů jednání pokládám za důležité zmínit “Zadání změny Územního plánu č.8“. Platný Územní plán České Lípy byl schválen v roce 2013 a od té doby se na něm tak trochu příštipkaří. Stručně řečeno, časem se nashromáždí žádosti o drobné změny, nejčastěji od různých soukromníků, týkající se jednotlivých pozemků. Jak jsem se díval, tentokrát buď v okrajových částech města (Dolní Libchava, Dubice, Stará Lípa,…) nebo v místních částech (Častolovice, Manušice, Písečná,…). Já tohle příštipkaření nemám moc rád, protože až příliš často je to změna například z určení „krajinná zeleň“ na „venkovské bydlení“ či na „drobnou výrobu s malou zátěží“ atd. Vypadají ty změny nevinně, ale s výjimkou těch, které jen potvrzují nový stav území či pozemku, většinou jde o zhoršení pro životní prostředí, které i bez toho dostává dost zabrat, a kdo ví, jestli nám to příroda nevrací i s úroky třeba v podobě té breberkové pandemie. Naštěstí ty nejhorší excesy aspoň trochu mírní mimo jiné krajský úřad, který má právo se k návrhům vyjadřovat, a na ta vyjádření musí město brát ohled. Jako na jednu ze starších kuriozit si vzpomínám na snahy jistého pana Procházky ohnout územní plán v Heřmaničkách tak, aby mu to umožnilo naprosto nepřípustně stavební činností zasáhnout do Evropsky chráněné lokality Horní Ploučnice. Nakonec mu to neprošlo, ale dlouho jsme se báli, aby si to nějak neobšlápnul.
V urychleném řízení byla pořízena „Změna č.9 Územního plánu“, která se ale týká pouze pozemků v trase budoucího jihozápadního obchvatu České Lípy z Dubice k Dolní Libchavě. Ta mimo jiné umožní přeložit elektrické vedení VN, které je minimálně u Holého vrchu v kolizi s trasou obchvatu, a zároveň koridor obchvatu upřesňuje.
Ještě stručně k rozpočtovým změnám. Asi tou nejdůležitější je navýšení částky za likvidaci odpadu o 3 miliony korun. Zvýšení vyplývá z novely zákona o odpadech (mj. navýšení cen skládkovného), který nabyl účinnosti až koncem letošního ledna. Jestli jsem tomu dobře porozuměl, peníze se vezmou se zvýšených příjmů bytového hospodářství v loňském roce, účetně projdou přes kapitolu “Všeobecná pokladní správa“ do kapitoly Odboru správy majetku.
Další zastupitelstvo je plánováno na 31.března, ale po popsaných zkušenostech jediné, co se k tomu odvážím podoktnout, je, že to už by snad mělo být jaro v plném proudu a s ním snad i naděje na lepší časy.
Česká Lípa, 25.2.2021 PhDr. Miroslav Hudec