7. 8. 2015
Ochránci přírody a životního prostředí musí nejednou snášet nejrůznější úšklebky, včetně takových, že by prý nejraději, aby se lidstvo vrátilo zpátky na stromy. Dalo by se na ně odpovědět stejně kousavě: asi proto se snaží ti, kdo uvěřili vlastnímu vtipu, aby těch stromů bylo co nejmíň.
Ale nejlepší odpovědí je nakonec osobní zkušenost. Během tropických dnů ve druhé polovině července, kdy rtuť (spíš líh) v teploměru užuž olizovala čtyřicítku,najednou mnoho lidí objevilo, že stín stromů je jediné místo, kde se dá přežít bez újmy na zdraví. A to i v místech, jako je to na fotografii, vedle benzínové pumpy, kde je klimatizovaná prodejna.
Není divu. V Hradci Králové dostali nápad využít termokameru k porovnání teplot ozeleněných a neozeleněných částí města. Teplota vzduchu byla v té době 36°C, ovšem teplota městské dlažby se pohybovala mezi 50 – 55°C, dokonce i pokosený trávník ukázal 53°C ! Ve stínu stromů ale bylo naměřeno pouhých 28 stupňů, tedy o osm stupňů méně než byla teplota vzduchu. To už je právě ten rozdíl, který může rozhodovat o tom, jestli třeba lidem zvýšeně citlivým na vysoké teploty nebo těm s různými zdravotními problémy podaří přežít tropický den bez úhony.
A řekl bych, že i řidič na snímku zaparkovaného kamionu by aspoň pro tu chvíli dal přednost jízdě stinnou alejí před rozpálenou silniční Saharou. Vždyť v policejních zprávách se mezi příčinami dopravních nehod čím dál častěji objevují náhlé zdravotní indispozice. Bohužel, pravidelně má tahle příčina velmi tragické následky. Auta sice také mají klimatizaci, ale dnes už víme, že i ta může způsobit nejednu zdravotní komplikaci.
Jen kdyby nám tahle znovuobjevená osobní zkušenost s užitečností stromů vydržela! Ale to bych byl asi příliš velký optimista.
Miroslav Hudec