8. 5. 2022
Po zkušenostech z minulého, mimořádného zastupitelstva, svolaného ke kauze přejmenování ulic Moskevská a Ruská, jsem si s obavami říkal, co se asi semele na zastupitelstvu včerejším. A to kvůli bodu 3, obsahujícímu výsledky ankety na tohle téma – nepřekvapivě se zhruba tři pětiny z 1932 respondentů (61,5%) vyslovilo pro zachování dosavadních názvů a ještě méně překvapivě převážně z toho důvodu, že by to lidem způsobilo administrativní komplikace s přejmenováním spojené. Inu, pohodlíčko nade vše – jsme přece v Čechách. 😀
Ale bál jsem se zbytečně, tentokrát žádné davy voličstva v zasedačce a bod prošel v zastupitelstvu zcela bez diskuse. Během pár vteřin po přednesení návrhu usnesení zastupitelé odmávli, že „berou na vědomí.“
A tak jako každoročně touhle dobou bylo nakonec hlavním bodem jednání schvalování dotací z dotačního programu města. Pro připomenutí, dotace půjdou na kulturu (400 tisíc korun), památkovou péči (1 800 000,-), na sociální služby registrované (8 milionů) a na sociální služby ostatní (1,1 milionu), na prevenci kriminality (250 tisíc), sport (13 milionů), cestovní ruch (180 tisíc), na životní prostředí (240 tisíc) a na vzdělávání (400 tisíc korun). Když si jednotlivé částky seřadíme podle jejich velikosti, máme určitou představu, co město podporuje úplně nejvíc a co je naopak na ocásku.
Všechny dotace byly schváleny přesně tak, jak byly předloženy. Jen u dotací na životní prostředí, které rozhodně nepatří k těm největším, spíš naopak, si kolega Tejnora (ODS) neodpustil rejpnutí. Že prý na co ty dotace na včelařství, když je med tak drahej a že prý by bez dotací asi včelaři nehnuli prstem. Pan kolega si zřejmě nevšimnul, že průměrná CELOROČNÍ dotace byla tak kolem 25 tisíc na jednoho žadatele. No nevím, jestli by to včelaře uživilo, kdyby měl spoléhat jen na ně. Připomněl jsem mu tedy v odpovědi, že o drahotě se můžeme bavit úplně u všeho a kromě toho, že včelařství zdaleka není jen produkce medu. Že bez včel by nebyla úroda a že kdyby zmizely, člověk by je asi dlouho nepřežil.
Ten odesácký negativismus vůči ochraně životního prostředí mi připomíná chování zbloudilých japonských vojáků, kteří desetiletí přežívají někde v džungli Barmy a ještě 50 let po válce odmítají uvěřit, že ta válka opravdu skončila a že Japonsko v ní bylo poraženo. Se svými rezavými kvéry hodlají dál bojovat proti nepříteli. Člověku je hanba za ně, za jejich neinformovanost a za to, že se tak veřejně ztrapňují.
Takhle se ztrapnil i bývalý místostarosta Raninec (ODS – jak jinak), když jako jediný ostentativně hlasoval proti výkupu biokoridoru mezi cyklostezkou do Písečné a silnicí do Zákup. Je to úzký pás zeleně kolem vodní stružky a já si vzpomněl, jak naložil s blízkou velkou plochou zeleně jiný soukromý vlastník, který si u ní postavil haciendu – tu devastaci teď řeší Česká inspekce životního prostředí. Pan exmístostarosta chtěl vědět, jaké že má město s biokoridorem záměry. Připomněl jsem mu, že funkce biokoridoru je definována zákonem, a že jediný záměr města může tedy být zajištění jeho ochrany dle dikce zákona.
Kromě dotací z dotačního programu města se projednalo i využití dotace z Ministerstva kultury. Město dostalo 400 tisíc korun, které budou využity na opravu Kostela Mistra Jana Husa na okraji Městského parku. Schválili jsme k tomu podíl města, který činí povinně alespoň 10% celé částky. To jsem rád podpořil stejně jako částku 150 tisíc na provoz Střediska výchovné péče v České Lípě.
Naopak jsem nehlasoval pro 100 tisíc z fondu zastupitelstva Autoklubu Bohemia sport na spolufinancování Rally Bohemia. Automobilismus nepodporuju ze zásady a akce na jeho propagaci už vůbec ne.
Dosti důležitá věc, stanovili jsme počet členů zastupitelstva České Lípy na volební období 2022-2026. Zůstává týž jako několik posledních období, tedy dvacet pět zastupitelů. Kolega Panc sice přišel s protinávrhem, ale pro jím navržených dvacet sedm nakonec kromě něj hlasoval jen jediný další zastupitel. Zákon stanovuje pro města velikosti České Lípy rozmezí 15-35 zastupitelů, těch 25 je tedy přesný střed tohoto rozmezí.
Předposlední zasedání zastupitelstva v tomto volebním období a poslední před prázdninami je předpověděno na 15. června. Jestli předpověď vyjde, tak se pak zase ozvu. Zatím hezké jarní dny.
PhDr. Miroslav Hudec Česká Lípa, 5.5.2022