16. 11. 2016

Paní starostko, pane místostarosto,

ODS a ČSSD (s podporou KSČM) spolupracují a hospodaří s majetkem města více než dvě desetiletí. První koalici vytvořily již v letech 2006 – 2010. Bohužel v těchto letech došlo ke zbytečnému zadlužení města.

Současný způsob hospodaření mi velmi připomíná léta minulá. Volební sliby vzaly brzy za své. Otevřená a vstřícná radnice neexistovala a neexistuje. Jsou to jen hesla a tvrzení, že Vás zajímá názor občanů, že občan může cokoli ovlivnit. Řekla bych, že od roku 2002 se naslouchá pouze kamarádům, kteří prosazují své vlastní zájmy, případně zájmy různých skupin obyvatel. Skutečné potřeby většiny obyvatel města zůstávají na posledním místě. Např.

Revitalizace parku – přednost dostala revitalizace hřbitova.

Venkovní bazény u Sportareálu – přednost dostala výstavba tenisové haly, protože by hygienici výstavbu bazénů v této lokalitě nepovolili. Toto zdůvodnění jsem naposledy slyšela v roce 2014 na schůzi finančního výboru.

V současné době se nám snažíte namluvit, že výstavba bazénu u Sportareálu je to nejlepší místo pro výstavbu. Vůbec Vám nevadí, že veřejnost nesouhlasí.

Byla v těchto místech provedena měření emisí?

Výstavba divadla byla stále odkládána, vždy se našel důvod proč ne. Byly zrušeny permanentky, protože se bude stavět. Divadlo řešíme dodnes.

Vyhodnocení ankety a argumenty, které si můžeme přečíst v denním tisku mě přesvědčily o tom, že vyhlášení ankety mělo hlavně zabránit hlasování o referendu (odkoupení podílu nemocnice), které na zastupitelstvu navrhl PhDr. Hudec .

Výsledky ankety – občané si přejí:

Revitalizaci sídliště Špičák

–          vedení města vzkazuje, že již probíhá – proč se tedy tato otázka objevila v anketě?

Propojení cyklostezek

–          vedení města reaguje, že je problém s vlastnictvím pozemků. Nebude to jednoduché.

Řešení nevyhovujícího stavu Jiráskova divadla, občané si přejí divadlo nové. Stejný osud má městská knihovna. Řešení nevyhovujícího stavu se odkládá stejně dlouho.

Vedení města realizaci zváží. Všechny body v anketě získaly víc než padesát procent.

Koupaliště Dubice – na počátku roku jste občany informovali, že hledáte investora, který splní všechny požadavky a nebude se zde střídat několik firem. Máte již stavbu brouzdaliště a instalaci vodních prvků pro děti zajištěnu? Podle mne se opět jedná o vědomé oddalování realizace slibovaného. Sliby, chyby.

KSČM navrhuje, aby město zřídilo Technické služby. Proč se tento bod v anketě neobjevil?

„Pane místostarosto“ jednou nám sdělujete, že využití pracovníků z řad nezaměstnaných je levnější varianta. Za dva dny se dozvídáme, že Technické služby mají i na vesnicích, že spoří finanční prostředky.

Technické služby mají města, která je nezrušila!!!

Je očividné, že se opět hraje hra „ já podpořím tvůj projekt a ty podpoříš ten můj“.

Potřeby a přání občanů jsou opět na vedlejší koleji

Andrej Babiš nám sděluje, že města mají dostatek finančních prostředků, že problém je v tom, jak se s nimi hospodaří, jak se investuje. Má velkou pravdu. Skutečný hospodář nepostaví tenisovou halu, ale přednostně opravuje majetek města – např. chodníky a veřejné budovy, nemám na mysli radnici. Nepostaví domy, o které není zájem, nezadluží město.

Revitalizace Crystalu (divadlo, knihovna, kino), v posledním desetiletí se zde investovala nemalá částka do vybavení kuchyně, restaurace a baru na sále. Dnes všechno zlikvidujeme, město na to má. Podle Vás se zřejmě tímto způsobem běžně hospodaří.

Připomíná mi to kauzu z minulých let, kdy město chtělo zrušit hřiště u ZŠ 28 října a postavit zde Domov důchodců. Hřiště školy mělo být vybudováno nad hřbitovem v parčíku, který zde byl vybudován na počátku devadesátých let.

V tomto případě byl odpor veřejnosti dosti silný, takže z této akce sešlo.

Město je bez architekta, bohužel si přesně nevzpomínám od kterého roku (2006 – 2010)?

Architekt Pavljuk Vám předložil několik projektů, kde představuje svůj názor na rozvoj města a tyto projekty městu věnoval.

Pokud by se tyto projekty postupně realizovaly, Česká Lípa by vystoupila ze své šedi a stala by se reprezentativním okresním městem, kam by se lidé rádi zajeli podívat.

Pochopila jsem, že Vás jeho dar tolik nepotěšil. Nepatří mezi vyvolené.

Projekt na výstavbu bazénu u Sportareálu existuje delší dobu. V minulém volebním období se ho někomu nepodařilo prosadit. Kdo tuto zrůdnost prosazuje, to se asi nedozvíme. Bohužel se mu dostává slyšení.

Většina projektantů splní přání zákazníka, i když si o věci myslí své.

Revitalizace parku je jedna z posledních akci, kde se občané svými podpisy  (600) snažili zabránit rozsáhlému kácení. Návrhy, aby byly přednostně opraveny cesty, nemocné stromy káceny a  postupně nahrazovány, nebyly vyslyšeny.  Nová tvář parku? Najdeme zde suché stromy, pařezy od vyvrácených stromů, protože tento problém revitalizace neřešila. Zaplevelené záhony, kde budete břečťany a květiny hledat marně, stromy vysazené podél plotů zahrad, prázdný rybník, rozbité, vymleté cesty od přívalových dešťů a stále popadaný plot v lesoparku. Stál pouhých 380 tis. Co se za ty peníze dalo pořídit, kolik stromů vysadit.

Paní Žatecká byla v minulém zastupitelstvu a s revitalizací zřejmě též souhlasila, protože rozhodnutí se dalo ještě změnit, bohužel k tomu nedošlo. „Paní starostko“ na můj dopis ohledně revitalizace jste mi odpověděla, až když se v parku kácelo.

Jak vedení města (ne)naslouchá občanům již známe. Nebyla a není vůle naslouchat a hlavně si vedení města nárokuje rozhodovat o všem, aniž by připustilo názor druhých. Proč ne, vždyť za špatná rozhodnutí nikdo nenese zodpovědnost, nikdo v České Lípě za ně nebyl potrestán.

Vůbec se nedivím, že občané anketu bojkotovali.

Tvrdíte, že občanům nasloucháte – dokažte nám to.

Vladimíra Šumová, ZO SZ Česká Lípa

V České Lípě 14. 11. 2016