2. 9. 2021

Školáci se 1. září vydali do školy a českolipští zastupitelé na první poprázdninové zasedání – kousl jsem se do jazyka, abych neřekl, že opět na jednání realitní kanceláře. Opět totiž více než dvě stránky z třiapůlstránkového programu zaplnily záměry prodeje pozemků. Ze zbytku pak skoro tři čtvrtě stránky zápisy z jednání výborů zastupitelstva.

Z několika málo bodů, které se netýkaly prodejů nemovitostí, je důležitá především informace o rozpočtovém hospodaření města za 1.pololetí. Příjmy jsou plněny na zhruba 53,5 procenta, takže by to mělo být v pohodě, výdaje na necelých 37 procent. To nejspíš souvisí s opožďováním realizace naplánovaných investic, chybí stavební kapacity, výrazně podražuje materiál, je otázka, zda se některé již vysoutěžené zakázky nebudou muset přesoutěžit.

V rozboru je připodotknuto, že ovšem příjmy z prodeje nemovitostí za jmenované období jsou plněny jen na 35 procent. Právě tím bych se ale nermoutil. Nemovitosti jsou rozhodně trvalejší hodnota než peníze za ně stržené, v nejistých časech, které už skoro dva roky prožíváme, a v rychle rostoucí inflaci to platí dvojnásob.

Schválili jsme dotaci 100 tisíc korun dobrovolným hasičům na ochranné prostředky a neschválili 80 tisíc na jakési motorkářské závody v Sosnové, o které žádal zapsaný spolek „Bikes for Life“. Ten název slyším poprvé a zní mi podezřele nadneseně až podbízivě.

Než se zmíním o záměrech prodeje pozemků, tak jedna skoro úsměvná nabídka pozemku od soukromníka. Ten nabídl městu bezúplatně svůj pozemek na Starých Ladech, na němž je cesta k novodomkům. Ve skutečnosti je to špatně sjízdná kamenitá stezka, do které by bylo třeba investovat dost peněz, aby z ní byla opravdu cesta. Tuším, že současnému majiteli se ty peníze vydávat nechce, ale možná na něj tlačí sousedi, a tak dostal nápad. Daruje ji městu a městem zcivilizovanou ji bude jako cestu veřejnou dál užívat. Samozřejmě jsme na ten špek neskočili. Nechť se pán o svůj majetek, když už si ho pořídil, stará s péčí řádného hospodáře, jak mu i ukládá zákon.

Slouží ke cti Výboru pro prodej a pronájem nemovitostí, že žádosti soukromníků o odkup městských pozemků posuzuje opravdu svědomitě a že i formální předkladatel příslušných materiálů do zastupitelstva navrhuje usnesení v souladu s doporučeními výboru. A tak není problém s prodejem malých pozemků, třeba pod garáží, nebo zahrádky, kterou má žadatel dlouhodobě v pronájmu – teď pravidelně v zahrádkářské kolonii Boženy Němcové (u Ploučnice).

U ostatních žádostí se posuzuje buď, zda vůbec prodat, případně jakou část z požadovaných pozemků. Takže třeba firmě Automotiv Grammar jsme schválili prodej opuštěného areálu v ulici U Obecního lesa, ovšem už ne kousky vzrostlého lesa v okolí areálu.

Podobně v případě jisté dámy, která chtěla koupit 3 pozemky, dohromady nějakých 1 200 m2 v Dobranově, prý „na scelení vlastnictví“. Akorát že s jejím vlastnictvím sousedí jen jeden z těch tří, zbylé dva jsou přes cestu, jeden navíc s uceleným souborem zeleně, o jehož osudu, kdybychom to paní prodali, si nedělám žádné iluze. Schválen byl tedy pouze záměr prodat jí ten pozemek přímo sousedící s jejími.

Jedna ze žádostí mě pěkně nadzdvihla. Jistý, v Lípě dříve dost známý podnikatel, požádal o koupi pozemku „na rodinný domek“ v Písečné, místní části České Lípy. Chtěl přes půl hektaru, přesně 6 430 m2! Navíc v místě, kde od silnice odbočuje cesta do přírody, dost užívaná k výletům a turistice. On si chtěl vlastně koupit takové menší panství. Docela se strhla emotivní diskuse, zejména pan Raninec (ODS!) vykřikoval, že to tomu žadateli máme prodat, když to chce, a neříkat, že je to příliš velká plocha (investiční oddělení upozornilo, že by se na tu plochu vešlo domků několik), že tohle je omezování chudáků podnikatelů, že je to sociálismus, ba dokonce komunizmus. 😀

Předseda Výboru pro prodej a pronájem nemovitostí upozornil, že město zas tak moc pozemků nemá a přitom je chce spousta lidí. Já doplnil, že je vůbec otázka, zda takto zahrazovat a privatizovat veřejný prostor a vlastně ho brát lidem. Že město velikosti České Lípy potřebuje dost prostoru v okolí pro denní rekreaci obyvatel a že není možno všechno zastavět. Nehledě na to, že už i z úrovně ústředních orgánů se varuje před podporou tzv. sídelní kaše, v krajině rozptýlené zástavby či sídelních satelitů, takže už se ani nepozná, kde která obec končí a kde jiná začíná. Tento způsob zástavby krajiny mimo jiné závažné problémy způsobuje například neúměrnou zátěž celé oblasti nadměrnou dopravou, před kterou přitom lidi prchají z měst!!!

Záměr prodeje nakonec naštěstí schválen nebyl, stejně jako podobný, tentokrát ve Vítkově, také „na rodinný domek“ a také přes půl hektaru (5 246 m2) orné půdy! V klidné oblasti, na rovné ploše, kde by mohl být třeba ovocný sad, případně místo pro příměstský dětský tábor, veřejné tábořiště (třeba k Ploučnici je to odtamtud 5 minut chůze) apod.

Připomněl jsem také, že skrytým motivem zájmu o tyhle velké pozemky může být i pozemková spekulace nebo dokonce praní špinavých peněz. Myslím, že nejsem zdaleka jediný, kdo našel nedávno ve schránce lísteček s textem: „Vykoupím rychle jakoukoliv nemovitost! V hotovosti!“ Kdo tak asi dneska hradí stotisícové, ba milionové částky v hotovosti?!

29. zasedání bude tentokrát poměrně brzy, už 29.září, ozvu se pak jako tradičně. Do té doby přeji vlídné babí léto – meteorologové prorokují, že by se letos mělo konat.

PhDr. Miroslav Hudec Česká Lípa, 2.9.2021