22. 10. 2015

Třinácté jednání zastupitelstva tohoto volebního období trvalo necelých 5 hodin, do 1850, já odešel v 1810, před bodem Interpelace (předposledním), vyhnala mě bolavá záda. Nic jsem ostatně nezmeškal, o tom se může laskavý čtenář přesvědčit na webu města (www.mucl.cz), kde najde průběžně pořizovaný záznam jednání, docela stručný. Z Českolipského deníku jsem se dozvěděl, že přímý přenos jednání běží i na Youtube (bez obrazu, jen zvukem).

Asi nejzávažnějším bodem programu byl minule odložený plán regenerace sídliště Špičák, který jsem také ve zprávě z předchozího zastupitelstva stručně popsal, koho zajímají podrobnosti, ten je najde na výše zmíněných stránkách města, když se přes oddíl „Úřad a samospráva“ a „Samospráva“ prokliká až k materiálům na jednání zastupitelstva. Najde tam řadu plánků, výkresů, vizualizací i několikastránkovou studii. Včera jsme se dozvěděli, že uskutečňovat by se plán měl po částech, že se počítá s rozložení realizace nejméně na 10 let. Prý se vždy vybere jedna nebo několik ulic, nejdříve ty části, kde nehrozí střet zájmů, a bude postupovat obvyklým způsobem, tedy se zpracuje podrobný projekt a ten projde klasickým územním a stavebním řízením. Když ovšem přijdou peníze „ze státních a evropských fondů“, o něž se bude Česká Lípa na základě schváleného plánu ucházet (PRO nás hlasovalo 20 z 23 přítomných, 3 se zdrželi). O vystoupení k tomuto bodu požádal občan ze Špičáku, vytkl zpracovatelům, že přecenili anketu mezi obyvateli, jíž se zúčastnilo něco málo přes 100 lidí, ač sídliště má kolem 10 tisíc obyvatel. S tím bych souhlasil, protože pak se jeví v trochu jiném světle například údaj, že (jestli si to dobře pamatuju) asi 39% dotázaných si přeje řešit nedostatek parkovacích míst. Ve skutečnosti to není ani půl procenta obyvatel. Tohle číslo jsem uvedl proto, že je jedno z největších (ne-li vůbec největší) ve studii uvedených, a plán regenerace je na něm de facto postaven. V diskusi jsem pak řekl, že to není první plán regenerace Špičáku, jeden že už se realizoval někdy před 10-15 roky, že také šlo především o navýšení počtu parkovacích míst, ale ta pak zůstala často nevyužita, protože nebyla přímo pod okny majitelů aut (ale to už jsem zmínil minule). A upozornil jsem na usnesení výboru pro životní prostředí, jež v materiálech chybělo, které požaduje přinejmenším zachování dosavadního množství zeleně na sídliště, ještě lépe její rozšíření. Tak se těšme, že se ruka páně otevře a hlavně, že ty peníze budou sídlišti a místním opravdu ku prospěchu, že tam vzniknou trochu lidštější podmínky k životu a nikoliv naopak.

Prodeje několika městských domů jsou už pomalu evergreenem, byly na pořadu i tentokrát. Českolipská lékárenská už nechce čp. 135 (druhý dům v pořadí propojující Náměstí TGM na Škroupák, počítáno od západního konce), stačí jí současné lékárna, kde je zatím v pronájmu. Kolegové odhlasovali, že se nabídka znova zveřejnění (já pro prodeje městského majetku až na velmi vzácné výjimky nehlasuji), a obávám se, že to koupí liberecký majitel realitky v podstatě na kšeft, nikoliv aby je zvelebil a řádně užíval. Má takhle políčeno na další dva baráky, čp. 137 (bývalé sídlo městské policie) a čp. 252 (nejsevernější dům na východní straně Sokolské – hned za tím novým parčíkem). Varoval jsem, že ty baráky nechá chátrat a že město nebude mít žádné páky. A pokud by je od něj někdo koupil za více, než město prodalo, můžeme mít na krku trestní oznámení pro majetkové poškození města.

Projednávaly se i záměry prodejů pozemků, což je zpravidla na žádost nějakého zájemce, naštěstí většina prodejů nebyla doporučena a tedy ani odhlasována. Mrzí mě, že přes můj protest prošel záměr prodat cca 80 m2 ve Vítkově, protože na pozemku roste vzrostlý dub a skoro bych se vsadil, že brzy bude následovat žádost o povolení strom skácet, poněvadž „znemožňuje využití pozemku“. Podobně jsem marně protestoval proti záměru prodeje 800 m2 poblíž Rasovy hůrky, pozemku neoprávněně zaplocenému a nadto určenému k plnění funkce lesa, byť tam ten les zatím není. Domnívám se totiž, že k zaplocení tak velkého pozemku nemohlo dojít náhodou, že je to taktika, jak donutit město pozemek prodat, i když nechce, vlastně něco, co se velmi podobá vydírání.

Schválena byla nová vyhláška o zákazu pití a drogování na veřejných prostranstvích. Chvíli jsme se dohadovali s novou vedoucí organizačního odboru, zda ve výjimkách ze zákazu náhodou není i městský stadion. Z její odpovědi jsem nebyl dvakrát moudrý, tudíž jsem pro novelu nehlasoval.

Listopadové zastupitelstvo je ve středu pětadvacátého. Po něm zas napíšu pár řádek.

PhDr. Miroslav Hudec, Česká Lípa,  22.10.2015