24. 9. 2018

Vážené vedení města, vážení zastupitelé,

čtyři roky utekly jako voda. Vaš mandát je u konce. Přesto jsem se rozhodla vás naposledy oslovit, protože většina z vás opět kandiduje.

V příloze posílám fotky z druhého úklidu ve městě, který jsme v letošním roce realizovali. První úklid proběhl koncem května a první týden v červnu 2018. Uklidili jsme schody před Mariánským kostelem a schody za podchodem, směr Špičák. Naším cílem bylo poukázat na špatnou práci při úklidu města. V té době byly schody plné zimního posypu. Vzhledem k tomu, že se městské komunikace zametají pouze na jaře (jednou), najdeme zbytky zimního  posypu na mnoha místech po celém městě.

Při druhém úklidu jsme se zaměřili na chodník, který byl téměř zarostlý. Nálet kolem plotu z jedné strany, z druhé strany keře, které značně omezovaly pohyb v této lokalitě ( chodník nás zavede k bývalé Zemědělské škole, nyní spadá pod SOU). V současné době se škola opravuje, takže se zde neučí. Přesto je zde pohyb obyvatel dosti vysoký. Směrem na Nový Bor projíždí stovky automobilů. Každý vidí ten nepořádek (velká ostuda města). Stav chodníku – bez komentáře.

Vedení města za celé čtyři roky nedokázalo zajistit posekání trávy ani vyčištění škarpy. O revitalizaci chodníku nemluvě. Silničáři si svůj úsek uklízí (sečení proběhlo ve čtvrtek 20. 9. 2018). V minulých letech se zde uklízelo, proč v tomto volebním období ne?

V současné době jsme svědky odporu obyvatel proti kácení stromů. Sepisují se petice, které jsou přehlíženy.

Petice za záchranu Jírovců u školy na Ladech obsahovala pětset podpisů. Do dnešního dne se vedení města k petici nevyjádřilo. Obdržela jsem pouze informaci, že KÚ žádost o kácení zamítl a vrátil k novému projednání. Tuto informaci si mohl každý přečíst v denním tisku, nebylo to vyjádření vedení města k petici.

Při sběru podpisů jsem vyslechla spoustu názorů, se kterými vás ráda seznámím.

– Vedení města nenaslouchá občanům (pouze se tak tváří), stále jen slibuje, dělá z lidí hlupáky.

– Dubice –  hezké prostředí (slunečné lázně), nové atrakce, bohužel sprchy jsou bez vody, nefungují. Kdo přijde, přijede na kolech by se během pobytu rád osvěžil. Má smůlu. Město nemá peníze na vodu. Proč se nevybírá symbolické vstupné, aby se tyto náklady pokryly. Existují i jiné možnosti, jak vybrat peníze za vodu.

Starostka jen slibuje a mlží.

Pro turistický ruch se nic nedělá, hlavně po těchto zkušenostech se k nám turisté nepohrnou.

– kropení ulic – neosvěží pouze vzduch, smyje se prach, který jinak polykáme. Pamatuji doby, kdy se kropilo, ale též zametalo. Když není dostatek vody, měly by se ulice alepoň zamést. Peníze se ušetřili na údržbě travnatých ploch. I když jsem byla svědkem, že se sekalo, přestože už dlouho nepršelo a tráva byla suchá.

– vedení města nenaslouchá ani odborníkům. Arch. Pavljuk navrhl a daroval městu několik projektů. Hlavně, jako dobrý nápad lidé vidí návrh na výstavbu knihovny v Kounicově domě (podle mne jediná šance, kdy by byla knihovna skutečně vybudována. Nevěřím, že by se v horizontu dalších deseti postavila nová. Objekt knihovny na náměstí by mohl využít Libertin, aby uspokojil všechny své potřeby), parkovací dům na rohu Škroupova náměstí.  Střed města by se zbavil aut a hlavně by zde mohla vzniknout garážová stání pro rezidenty. Klecové garáže (obdoba sklepních kójí v bytovkách) by město mohlo zájemcům odprodat a tím by získalo peníze na další investice. V mnoha zemích to funguje.

Česká Lípa je vždy mezi městy, kde byly naměřeny nejvyšší teploty. Důvod? Česká Lípa je jedno velké parkovistě. Auta jsou rozpálená stejně jako asfaltové chodníky a silnice. Vše by změnil přístup města ke kácení a výsadbě zeleně, chodníky by se měly dláždit a ne pokrývat asfaltem. Jsme jediné město, které má v centru města asfaltové chodniky.

Současná revitalizace sídlišť neřeší parkování aut do budoucna, pouze likviduje vzrostlou zeleň a zhoršuje ŽP. Rodiny vlastní více aut, takže během krátké doby bude parkovacích míst opět nedostatek. Jediné řešení do budoucna jsou parkovací domy. Občanům vadí ranní hluk při startování aut, zápach, výfukové plyny.

Od roku 2004 se snažím přesvědčit vedení města, aby se zlepšila nabídka a služby pro turisty. Turistický ruch je jedna z možností, jak získat peníze na další investice. Bohužel dodnes je tento projekt pouze na papíře. Mnohá města v republice na cestovním ruchu profitují a jsou menší než Česká Lípa. Máme co nabízet.

Ve volebním programu všech kandidujících si můžeme přečíst sliby (všichni vědí co město potřebuje nejvíc), které Českou Lípu promění. Všichni vědí, jak je město zanedbané.  Tak tomu bylo při každých volbách. Vše se však vždy zvrtlo a skončilo u zájmů jednotlivců a zájmů různých skupin, kteří své priority prosazují na úkor rozvoje města.

NESLIBUJTE, KONEJTE !!!

Vladimíra Šumová

předsedkyně

ZO SZ Česká Lípa

sdr

cof